E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu hayatımızı kolaylaştırmaya çalışan bir devlet kurumu olarak hizmet vermektedir. Raporlu geçirdiğimiz süre içinde iş veren tarafından kesilen yevmiye E-Devlet Rapor Parası olarak Sosyal Güvenlik Kurumunu tarafından ödemesi yapılır. Bu ödeme raporunuzun aldığınız gün sayısı üzerinden hesaplanıp ödenir. Üç çeşit E-Devlet rapor parası vardır;
Sigortalı çalışan iş yerinde bir kaza geçirdi ise ya da meslek hastalığından dolayı bir rapor parası aldı ise E-Devlet rapor parası alabilir.

Herhangi bir rahatsızlığı nedeniyle sigortalı çalışan bir kişi rapor almış işe rapor alım tarihinden önce üç ay (doksan gün) prim ödenmiş olması şartıyla raporun üçüncü gününden başlayarak rapor parası alabilir.
Bayan çalışanın doğum gerçekleştirmesi sonunda doğumdan önce 10 hafta da çalışmadığı her gün için E-Devlet rapor parası ödenir. Ancak sigortalı bayan çalışanın doğumdan önceki üç ay yani doksan gün düzenli olarak prim ödemiş olma şartı aranır.

E-DEVLET RAPOR PARASI ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
E-Devlet rapor parası alabilmeniz için en önemli şey hastahane ve aile hekimliği gibi sağlık kurumlarından alınması gereken iş görmezlik belgesi gerekmektedir.
Sağlık kurumlarından alınmış olan iş görmezlik belgesini,bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne elden teslim etmeniz durumunda E-Devlet rapor parası almak için işlemleri başlatmış oluyorsunuz.

E-Devlet rapor parası gerekli belge ve bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna internet üzerinden ulaşmasının ardından incelenerek sonuçlandırılır. Bu incelemelerden sonra E-Devlet rapor parası kurum tarafından ZİRAAT BANKASI şubelerine yatırılır tarafınıza ait rapor paranızın ZİRAAT BANKASI şubelerine yatıp yatmadığını çevrim içi işlemlerden öğrenmek istiyorsanız E-Devlet kullanıcısı olmanız için E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Şehrinizde bulunan size en yakın bir PTT şubesinden 1 TL’lik işlem ücreti karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.Size vereceğimiz bağlantıyı tıklayarak rapor paranızı sorgulayabilirsiniz. Bağlantıya girebilmek için size ait olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra gönder butonuna tıklayınız.

E-Devlet Rapor Parasını Sorgulama İçin TIKLAYINIZ. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris3/sifreGiris?actionName=sifreGiris

Bir önceki yazımız olan SSK SİGORTA SORGULAMA'NIN YENİ ADRESİ başlıklı makalemizde sigiorta sorgulama, ssk sigorta sorgulama ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

HGS